NEWS & ARTICLES

Ples v Opeře aneb kritika oblékání

ARTICLE BY
Ples v Opeře


Nedávno jsem měl možnost zúčastnit se plesu v Opeře, což bývá označováno za nejokázalejší společenskou událost u nás (tedy v rámci plesové sezóny), a nestačil jsem se divit. Opakovaně jsem se musel přesvědčit pohledem do pozvánky, zda jsem si nespletl den anebo místo konání. Proč? Lidé na nejhonosnějším plese České republiky, jehož průběh sledují i v zahraničí, dorazili v obyčejných oblecích a dámy na nohách měly společenskou obuv a neladící doplňky. No prostě děs! Doopravdy jsem se styděl. Copak Čechům nic neříká etiketa!?

Když jsem se tak na to díval, tak mi bylo zcela jasné, že nejenže jim neříká nic etiketa, ale také neví nic moc o módě a nemají dokonce ani vkus. Přitom by stačilo, kdyby si důkladně přečetli pozvánku a v případě neznalosti trošku googlili. Zkusím sem napsat pár jednoduchých rad, třeba to někomu pomůže. Tento článek nebude o tom co se na plese děje, tak pokud vás to zajímá, toto video trochu nastíní atmosféru

Vše naleznete na pozvánce!

Každá akce má jakási nepsaná společenská pravidla. Bohužel etiketa se u nás neučí, což je škoda, protože pak se člověk potýká s celou řadou společenských trapasů. Přitom právě na takovém prestižním plese máte tu nejlepší příležitost ukázat se v tom nejlepším světle, reprezentovat svou firmu, práci a podobně. Když je však člověk nevhodně oblečen, vzbudí pouze jediné – pohoršení. Pokud v oblékání tápete a chcete se vyhnout společenskému znemožnění, podívejte se na pozvánku anebo na dané webové stránky akce, kde bývá uvedeno, v čem máte na událost dorazit.

Smoking – Black tie

Na pozvánce na ples obvykle naleznete označení Smoking anebo Black tie. I když se vám to na první pohled nezdá, právě tyto termíny představují celkem solidní záchytný bod. Ve skutečnosti toto označení totiž znamená, že daná společenská událost vyžaduje smoking s motýlkem a leštěnou obuv a u dam dlouhou plesovou (pozor plesovou, ne večerní, ani formální) róbu a plesové obutí. Samozřejmě k tomu patří i náležité doplňky, jako např. vhodně zvolená kabelka, šperky, manžetové knoflíčky a podobně. Na takový ples, jaký byl v Opeře, je samozřejmě nezbytnou společenskou nutností, aby dámy měly tiáru a vlasy vyčesané nahoru.

Společenská obuv není plesová

Dámy na ples mají mít plesovou obuv, nikoli společenskou a není to jen tak pro srandu králíkům, ale má to i zcela praktické hledisko. Onen tvořitel etikety si byl nejspíš moc dobře vědom, jaká polena mnohdy muži jsou, a proto s ohledem na dámské nožky vymyslel pravidlo plesové obuvi. Takováto obuv by měla mít uzavřenou špičku a vysoký podpatek, na botě může být volná pouze její střední část anebo pata. Boty a šaty, to však není všechno!

Chápu, že oblékání na ples je celkem věda, ale přeci jen, kolik takových plesů za rok zažijete? Pro někoho to je snová nesplnitelná záležitost.

U bot a šatů totiž příprava nekončí, je důležité, aby ženy byly správně nalíčeny a vlasy měly vyčesány vzhůru. Také je nepřípustné, aby svou luxusní róbu pohanily tím, že do budovy dorazí v bundě! Dámy mají mít kabát. Co se týče šperků na ples, i zde platí staré dobré pravidlo tří. Jeden výrazný šperk a dva doplňující. Všechny tyto šperky by měly korespondovat s šaty a rozhodně by to neměla být žádná laciná bižutérie. Naopak, vždy by to mělo být to nejlepší, co žena ve šperkovnici skrývá. Takovéto šperky mohou být vyrobeny z drahých kovů a mohou být i diamantové, není však nic špatného, když vhodně k šatům zvolíte šití šperk anebo cínovaný šperk s fusingem anebo minerály. Kromě toho nikdy nic nezkazíte patřičným perlovým náhrdelníkem. Je škoda, že na rozdíl od zahraničí u nás neexistují vedle půjčovny plesových šatů i zlatnictví, které by na takové události půjčovaly šperky.

A pokud člověk i přes všechny získané informace tápe, nevidím nic špatného, abych se poradil s odborníkem. Myslím si, že stylistů a vizážistů je dneska už dost, tak proč toho nevyužít? Vždyť nejde o žádný rozmar, ale velice důležitou společenskou událost, kde mnoho významných osobností, „elita národa“ a člověk je pod přísným dohledem médií, kteří si s chutí každý sebemenší přešlap vychutnají.Galerie