NEWS & ARTICLES

Mé malé, velké výlety do Izraele

ARTICLE BY
Israel Hebron


Miluji Izrael. Byl jsem tam několikrát a měl jsem možnost poznat ta nejzajímavější místa. O Izraeli se povídá ledasco, Češi se cestování do této země převážně bojí, já ji však všem můžu vřele doporučit. Nebudu lhát, vojáky tu vidíte všude možně, což v někom může vyvolat jistý pocit napětí, ale nenechte se tím odradit, zdejší atmosféra a hluboká historie doopravdy stojí za zhlédnutí.

Ostatně tuto skutečnost pochopily i jiné národy, které sem míří doslova houfně. Není se čemu divit, vždyť Izrael je po Vatikánu baštou věřících, kteří sem míří nejen ke Zdi nářků, ale i k jiným památkám spjaté s Ježíšem Kristem a mnoho z nich se tu také nechává i pokřtít. Ostatně i já jsem měl nakročeno, ale nakonec jsem to po spatření čistoty vody v Jordánu nedal. To mi fakt za to nestálo, ale lidé se sem hrnuli ve velkých houfech. V průběhu těch několika návštěv jsem měl možnost prohlédnout si tu Jerusalem, Haifu, Hebron, Tel Aviv, Betlém, Nazareth a mnoho dalších míst.

Israel Aka

Jerusalem

Jerusalem je doopravdy velkým městem, oficiálně dokonce i hlavním městem Izraele, a protože se tu střetává historie stará více než 6000 let, rozhodně tu je nač koukat. O památky tu doslova zakopáváte a je proto nemožné, abyste všechny prošmejdili během jedné návštěvy. Zmíním proto jen ty nejdůležitější a nejzajímavější, které jsem tu navštívil – Chrámovou horu, Západní zeď, Baziliku svatého hrobu, Skalní dóm a Mešitu Al- Aksá .

Tel Aviv

Tel Aviv naleznete jen 60 kilometrů severozápadně od Jeruzaléma a jde o stále se rozvíjející město, které postupně polyká i okolní městečka a vesnice. V Tel Avivu to prostě žije. Ano, je to město plné muzeí, ale jsou tu i skvělé pláže a bezvadné podmínky pro nakupování. Trhy plné dobrot, ryb a koření. Skvělé jsou zde i restaurace a kavárny. Pro milovníky adrenalinu a různorodé zábavy doporučuji vyzkoušet nějaký zdejší zábavní park (Lunapark Tel Aviv, Meimadyor Aquapark, Superland anebo Yamit Aquapark).

Israel

Haifa

Haifa je po Jeruzalému a Tel Avivu třetí největší město v Izraeli a musím říct, že byste si jej neměli nechat ujít, a to nejen proto, že v průvodcích píší, že je to město na seznamu UNESCO. Je zde velmi interesantní přístav, který je vůbec tím největším v celém Izraeli. No, ale to není vše, za zmínku tu stojí spousta kostelů. Tak třeba kostel Maronite, který naleznete hned vedle Kikar Paris Square. Vedle něj pak naleznete kostel karmelitánů věnovaný prorokovi Eliášovi. Na Carmelu pak naleznete svatyni křesťany, Stellu Maris, což je karmelitánský klášter, uvnitř něhož se pak nachází kostel v barokním stylu a jeskyni, kde by měl být pochován prorok Eliáš. Krásné tu jsou i nádherné zahrady. Co mě tu však bavilo nejvíc, byly zdejší čtyři turistické trasy, které vás mohou dostat na různá okolní krásná místa.

Hebron

Hebron je druhým nejsvatějším místem na světě, a proto sem míří zástupy věřících z celého světa. Ano, právě zde se totiž Ježíš prováděl křest věřících v řece Jordán a vy pokud chcete, můžete tento křest absolvovat s jeho nástupci i dnes. Kromě toho tu hledejte i ohromný dub, který je prý starý 5000 let.

Israel

Betlém

No, co bych asi o Betlému řekl, když to je nejspíš nejvíc „profláklé“ místo na světě- Vždyť to znáte, „Půjdem spolu do Betléma…“, mno na Vánoce je ještě brzy. Doporučuji vám, až budete v Betlémě jít podél dopravní tepny města Manger Street, která vás provede tím nejzajímavějším v Betlémě a dovede vás až k hrobu Rachel a na Manger Square, kde naleznete stejnojmenný chrám a naproti tomu mešitu Omara. No, a dále se pak v Betlémě vydejte do Starého města. Tu se nemusíte ani tak koukat po památkách, i když tu tedy jako jsou (Mléčná jeskyně, Pole pastýřů, Bazény krále Šalamouna a podobně), ale je zde kouzelný tradiční Souq. Tenhle trh se mi líbil mnohem více než ten v Jeruzalému, a to nejen proto, že byl levnější, ale ta atmosféra tu je více kouzelná a přátelská. Nedaleko Betléma tu můžete najít Herodium, Klášter Mar Saby a Klášter svatého Theodosia.

Nazareth

Nazareth se mi moc líbil, nejenže je to město plné historických a náboženských památek, ale jsou zde i starobylá malebná tržitě, olivové háje, borové lesy a farmy. Pro zdatné turisty tu je vytvořena i 60 kilometrů dlouhá turistická cesta, po níž se dostanete až do Kafarnaum. Ve městě nejsou památky pouze křesťanské a židovské, ale rovněž i muslimské. Památek tu je doopravdy hodně, když tu budete, určitě si nenechte ujít Kostel Zvěstování Panny Marie, který je nejvýznamnějším katolickým kostelem na Blízkém východě. Krásný výhled skýtá i anglikánský kostel, Bazilika Ježíše dospívajícího. V Izraeli je toho mnoho k vidění, k ochutnání i k prožití na vlastní kůži. Na své si tu přijdou věřící i nevěřící, ať sem míříte za obchodně, za památkami či za něčím úplně jiným. Pokud chcete poznat skutečnou Izrael, rozhodně vám jedna návštěva nebude stačit.Galerie