NEWS & ARTICLES

Augmented reality a její možnosti

ARTICLE BY
Augmented reality a její možnosti


Možná si někdo myslí, že rozšířená realita má něco společného ze science fiction, ale chyba lávky, RR (jak se rozšířené realitě také říká) patří do světa počítačů. I když je pravda, že ještě několik málo let zpátky rozšířená realita vypadala nerealizovatelným snem ze světa sci-fi. Víte, co ve skutečnosti je rozšířená realita?

Rozšířená realita, nebo jinak augmented reality, zjednodušeně představuje počítačové zaznamenání skutečné reality, která je pak obohacena počítačem o různé výtvarné a/nebo virtuální prvky. Představit si pod tím můžete například nasnímané budovy mobilním telefonem, které následně obohatíte o různé digitální prvky, jako např. popisky, názvy a podobně. Mezi vůbec první užité rozšířené reality, patří třeba všemi dozajista dobře známá Google Earth, která dokonale do detailu mapuje celý svět. Rozšířenou realitu také naleznete v GPS navigaci anebo ve Wikitude World Browser Androidu, která vám dokáže zpestřit vaše cestování, avšak RR můžete nalézt i jinde.

Kde ještě rozšířenou realitu můžete potkat?

S pomocí rozšířené reality a počítačových technologií, máte možnost vidět a rozpoznat objekty, předměty i další prvky z okolního světa interaktivně. Díky této technologii máte možnost získat mnohem přesnější informace i představu o dané věci. Úžasné je její široké využití. Možnosti využití rozšířené reality je neskutečné, objevit ji můžete v reklamě, v navrhování bytového designu, v podpoře prodeje, eshopu, vojenství, v průmyslu, v lékařství, ve školství (učebnice) a dokonce i v umění. Ohromnou budoucnost má však rozšířená realita také v zábavním průmyslu, přesněji v počítačových hrách, kde se již pozvolna začíná objevovat, a hráči jsou nadšení.

Příklady užití RR

 • Archeologie, díky RR má možnost přesně zobrazit život v minulosti, umístění a vzhled budov, i to, jak to kdysi v dané krajině vypadalo.
 • V architektuře rozšířená realita pomáhá s realizací a vizualizací projektů, jak daný objekt bude nakonec vypadat. Je zde možné využití i 3D zobrazení a je možné vidět i přes stěny.
 • Zdravotně postiženým pomůže rozšířená realita vnímat umění.
 • V obchodě mohou zákazníci díky rozšířené realitě vidět, co se skrývá pod obalem.
 • V interiérovém designu anebo v obchodě s nábytkem si díky augement reality můžete vyzkoušet, jak by daný kus nábytku seděl do vašeho obýváku a podobně.
 • Ve školství může RR pomoci třeba v chemii, kde usnadňuje pochopení toho, jak třeba vypadají molekuly a podobně.

Google glass

Google glass jsou hudbou blízké budoucnosti (cca rok), na které pracuje Google a jejich laboratoře Google X Lab. Tyto unikátní brýle budou fungovat obdobně jako Smartphone, akorát, že obrazovku budete mít přímo před očima a vnímání prostřednictvím Google glass bude mnohem reálnější. Díky Google glass získáte malý přenosný počítač i handsfree. Cena za tyto brýle by se měla pohybovat ve výši Smartphonu. S pomocí google glass můžete vytvářet a sledovat fotky i videa, která také můžete i sdílet. Brýle ovládáte hlasem či očima a chybět mu nebudou i různé aplikace od Google. Na google glass si budete moci pracovat s emailem, mapami i Google+. Tyto brýle bohužel nemohou používat lidé, kteří užívají dioptrické brýle (zatím), ledaže by užívaly kontaktní čočky. 

Technické parametry Google glass

 • Android 4.0.4 a víc
 • Displej 640x360
 • Fotoaparát 5 megapixel a video 720p
 • WiFi 802.11b/g
 • Bluetooth
 • 16GB
 • 682MB RAM

LAYAR

Layar je dalším šikovným médiem, která využívá rozšířenou realitu. Za touhle drobnou, ale do nejmenšího detailu promyšlenou věcičkou stojí holandská společnost, která vznikla v roce 2009. Layar umožňuje všem uživatelům najít vše založené na rozšířené realitě, tedy vestavěné kamery, kompas, GPS navigaci i akcelometr. Layar se specializuje na mobilní telefony s Androidem, u nichž patří mezi ty nejoblíbenější média, které si do svého mobilu můžete stáhnout. Layar je krásnou a zábavnou aplikací, která vám ukáže to, co běžně nevidíte. Pomůže vám ukázat zajímavá místa ve vašem okolí, kavárny, bary, záznamy lidí i virtuální objekty.

Možnosti rozšířené reality

Využití rozšířené reality pro ovládání počítačů je prozatím stále ještě hudba budoucnosti, která se rozvine nejspíše teprve v průběhu několika desetiletí, ve hrách již však nyní slibuje dokonalý prožitek. Rozšířenou realitu si rychle oblíbili tvůrci reklamních kampaní, kde umožňuje tvorbu kreativních reklam. Možnosti rozšířené reality jsou neskutečné a zdaleka nevyužité, máme se tedy ještě na co těšit.Galerie