NEWS & ARTICLES

Airsoft není hra na vojáčky!

ARTICLE BY
Airsoft Michal Hutta


Vždycky mě fascinoval svět motající se okolo armády. Když se mí přátelé předháněli s historkami o tom, jak je airsoft bezva, začal jsem být zvědavý na to jaké je tomu doopravdy. A tak jsem jednou šel do bitvy s nimi. Byl jsem naprostý začátečník a dostal jsem tehdy pěkně na prdel, ale byl to zážitek, který mě naprosto dostal a já airsoftu doslova propadl. Airsoft je zjednodušeně řečeno hra na vojáčky, ale to byste skutečné airsofťáky tímto prohlášením nejspíš pěkně namíchli. Airsoft je prostě hra, která simuluje boj v těch nejrůznějších podobách, a dost často se jde o život.

O airsoftu

Hra vznikla v sedmdesátých letech minulého století v Japonsku a k nám se dostala na počátku devadesátých let. Dnes se airsoft hraje po celém světě. Japonsko už této hře tolik neholduje a prim má tak Čína, ale je to tam hodně okleštěno.

Potřebná výbava

Princip hry spočívá na realistických pocitech, a proto je důležitou součástí pořádné oblečení, autentické zbraně a střelivo, a dále pak i další vybavení pro přežití - doslova! KPZka, nůž, voda, hodně vody - to je prostě základ. Vedle maskáčů jsou vhodnou součástí výbavy i nákoleníky, náloketníky, kvalitní rukavice a chrániče krku a tváře. Všechny součásti mají praktické využití v boji anebo ochranný účel. A chcete-li alespoň trošku lepší výbavu, náklady se pohybují kolem 200tisíc, a to zdaleka nejste na TOP airsofťák. Nicméně dobrou zprávou je, že nejen výbava dělá vojáka, a někdo ten dar má, a někdo ne.

Hráči airsoftu

Profi hráči mohou jít svou vlastní cestou anebo kopírují určitou jednotku skutečné armády, a to i svými mundury a výbavou. Takovéto skupiny se pak účastní tréninků a manévrů. Základem dobře fungující jednotky, je nejen to, že jste kamarádi, ale i sehranost, zodpovědnost a spolehlivost. Jednoduše musíte být dobrá parta, která se podrží, a musíte si věřit. Podrazy se zde netolerují! Velké akce mohou čítat i stovky hráčů. Jde vskutku o naprosto jedinečnou záležitost, která má důkladně propracovaný scénář. Pro velké hry jsou tu velké uzavřené areály, protože nošení těchto zbraní v místech volně přístupných veřejnosti je nelegální. Na tomhle videu mě můžete najít, a kdo mě tam najde, má u mě pivo :-)

Zranění Airsoftu

I když se nejedná o skutečné zbraně a střílíte po sobě kuličkami, zranění tu mohou vzniknout a musím říct, že mohou být i velice bolestivá. Mezi nejčastější zranění můžu bezpochyby zařadit modřiny, odřeniny, a pak také i ustřelené zuby a uši (proto doporučuji nosit ochranu obličeje a krku). Samozřejmě, že se zde mohou odehrát i horší úrazy, jako zlomeniny, vymknuté kotníky anebo si tu také můžete vrazit i klacek do nohy. Musím, ale upozornit, že vše je spojeno s vaším chováním, a tedy s dodržováním pravidel bezpečnosti a vhodným (kompletním) ochranným oblečením. Další předčasný konec hry vám může způsobit dehydrataci a úžeh.Galerie